Krádež aut je něco, co se děje bohužel docela často. Ztráta vašeho vozidla může být o něco méně závažná, pokud dostanete od pojišťovny náhradu. Co dělat, když mi ukradnou auto?

V první řadě je krádež potřeba ohlásit na policii a také musíte nahlásit pojistnou událost své pojišťovně. Podle statistik se zloději nejčastěji zaměřují na vozy značek Škoda, VW nebo Ford.

Ohlaste krádež na policii

Ihned po oznámení ohlaste krádež vozidla. Začněte voláním na číslo tísňového volání policie (112, 158), aby mohl policista okamžitě poskytnout informace hlídkám a důstojníkům dohlížejícím na monitorovací systém města. S každou minutou zpoždění se snižuje šance na nalezeni vozidla.

Uveďte podrobný popis vozidla (značka, model, barva, podrobnosti, které tvoří kopii) a okolnosti, za kterých k odcizení došlo. Důstojník, který přijme telefonní hovor, vás pravděpodobně požádá, abyste na místě počkali na hlídku, která provede předběžné šetření. Později však budete muset dokončit formality na policejní stanici. Měli byste mít dokumenty k vozu u sebe. Doklady o nahlášení krádeže budou nutné k odregistrování automobilu, případně k získání odškodnění od pojišťovny.

Oznamte krádež vozu pojišťovně

Pokud bylo auto pojištěno proti krádeži, měli byste jednat rychle. Pojistitelé ve většině případů vyžadují, abyste okamžitě nahlásili ztrátu auta, obvykle do jednoho pracovního dne. Musíte jít do pojišťovny s dokladem potvrzujícím zprávu o škodě od policie, dokumenty k autu.

Pojistné vám nebude vyplaceno například v případě, kdy necháte klíčky od auta v zapalování, vůz řádně nezabezpečíte.

Odhlaste se od plateb povinného ručení

Mnoho obětí po nahlášení krádeže policie zapomnělo nahlásit ztrátu vozidla na dopravním inspektorátu.  Takové auto je potřeba odhlásit,  jinak za něj budete muset zaplatit povinné ručení.

Vůz, který je odcizen a nenahlášen, není chráněn před nároky pojišťoven z důvodu zpožděných příspěvků ani před pokutou z Garančního fondu pojištění, jakmile vyprší povinná pojistka. Chcete-li zrušit registraci odcizeného vozidla, je třeba příslušné prohlášení vlastníka, osvědčení policie o nahlášení krádeže vozidla nebo rozhodnutí o zastavení vyšetřování krádeže vozu. Pojišťovna si může ponechat pojistné do konce daného měsíce a  má pak povinnost vrátit vám zbylé pojistné v případě, že v daném období nedošlo k pojistné události, ze které musí hradit pojistné plnění.