Trhu s ojetými vozidly se v Česku i přes epidemii koronaviru začíná více dařit, co se týče meziročního srovnání, dosahuje již 40% původního prodeje. Lze to vysvětlit vysokým zájmem o online nákup vozidel, který představuje jedinou možnost, jak si během současné situace pořídit ojetý automobil. Tyto skutečnosti vyplývají z datových analýz evropského online marketplace Carvago.com, který se řadí do skupiny European Automotive Group (EAG).

V minulém roce se během epidemie koronaviru výrazně propadl prodej ojetých vozidel. Na jaře 2020, kdy byl v Česku první lockdown, se trh téměř zastavil a prodala se pouhá 4% vozidel z celkového rozsahu. Díky zastavení fyzického prodeje se automotive trh přesunul do online prostředí, což mělo vliv na zvýšení prodeje během druhého lockdownu v listopadu 2020 – prodej dosáhl 10% z původního objemu. Trh s ojetými vozidly začíná v letošním roce postupně ožívat, přesto se během prvního čtvrtletí 2021 prodalo o 61% ojetých aut méně, obrat se snížil na 12 miliard korun. V rámci meziročního srovnání se průměrná cena ojetých vozidel zvýšila o pouhých 0,23% na částku 263 480 Kč, nejoblíbenějšími jsou opět vozidla nižší střední třídy.

Přesun prodeje do online prostředí zapříčinil poptávku po nových standardech

Podle údajů marketplace Carvago.com se prodej ojetých vozidel meziročně dostal v prvním čtvrtletí 2021 na téměř 40% z celkového objemu. Epidemie koronaviru tak výrazným způsobem napomohla transformaci trhu s ojetými automobily, jež se za posledních 30 let prakticky neměnil. Zákazníci si na klady online prodeje aut rychle zvykli a v tomto prodeji lze spatřit určité trendy. Nejoblíbenější službou je nyní 14denní lhůta pro vrácení automobilu, téměř tři čtvrtiny zákazníků si společně s vozidlem přikupuje také prodlouženou záruku v délce 6 měsíců a velká část zákazníků si nechá vozidlo doručit až domů. Zmíněná data vychází z marketplace Carvago.com.

Během prvního čtvrtletí 2021 se prodalo celkem 30 221 ojetých vozidel. V rámci meziročního srovnání chybí na trhu čtvrtina vozidel a na tuto skutečnost doplácí především prodejci, kteří se online prodeji dosud snaží vyhnout. Za hlavní příčinu nedostatku aut lze zmínit prodlužování leasingových smluv díky zpomalení výroby nových vozidel.

Za první čtvrtletí 2021 patřily mezi nejoblíbenější vozy nižší střední třídy, nejžádanější značkou byla Škoda, druhé místo obsadila značka Volkswagen a třetí Ford. Nejprodávanějším osobním automobilem v tomto období byla Škoda Octavia, poté Škoda Fabia a na třetím místě Škoda Superb.