Od 15. června se opět uvolnila pravidla a Češi mohou vycestovat do řady zemí. Kromě cest do Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska či Švédska není po návratu potřeba dokládat negativní testy na koronavirus.

V České republice se pro cestování do zahraničí v současné situaci uplatňuje tzv. Semafor, kdy jsou jednotlivé státy hodnoceny podle míry rizika nakažení. Dělí se do tří kategorií – nízké, střední a vysoké riziko nákazy. Tento „semafor“ spravuje ministerstvo zdravotnictví a pravidelně jej aktualizuje.

>>Chci si zjistit nejlepší cenu cestovního pojištění<<

Kam můžeme vycestovat?

V současné době je seznam zemí, kam můžeme bez obav vycestovat, poměrně malý. Je vhodné se řídit vyjádřením českých zastupitelů v dané zemi, kam se hodláte vydat. Zatímco v EU se situace rozvolňuje, o cestování mimo země EU probíhají stále diskuze. Uvolnění cestování se týká momentálně Švýcarska, Norska a Islandu, vnější hranice EU by se mohly otevřít dle epidemiologické situace v červenci.

Kam tedy můžeme cestovat?

Slovensko

Cesty na Slovensko jsou v současné době zcela bez omezení.

Polsko

Při návratu ze Slezského vojvodství musíte doložit negativní test na covid-19.

Německo

Cesty do Německa jsou v současné době zcela bez omezení.

Rakousko

Cesty do Rakouska jsou v současné době zcela bez omezení.

Řecko

Cesty do Řecka jsou bez omezení. Češi i další zahraniční turisté však mohou být při vstupu do země namátkově kontrolováni testem na Covid-19. Od 1. července jsou možné přímé lety do místních turistických destinací.

Chorvatsko

Chorvatský ministr vnitra 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země. Hranice jsou tak pro turisty prakticky otevřené. Při příjezdu musíte pouze vyplnit formulář, kde uvedete osobní údaje a zodpovíte několik dotazů ohledně COVID-19. Žádný test není potřeba.

Bulharsko

Turismus je v Bulharsku povolen bez nutnosti absolvování testu na Covid-19 a podstupování karantény. Na letišti musíte projít termokamerou.

Maďarsko

Cesty do Maďarska jsou v současné době zcela bez omezení.

>>Chci si zjistit nejlepší cenu cestovního pojištění<<

Španělsko

Zde je nouzový stav do 21.6. Otevření hranic a rušení povinné karantény bude k 1.7. dle epidemiologické situace. Pokud vycestujete do Španělska nyní, musíte do karantény na dva týdny.