Za poslední rok Češi strávili doma díky epidemii koronaviru více času, než obvykle. I přesto, že se může zdát, že se v domácím prostředí nemůže nic přihodit, opak je pravdou. I zde nás mohou potkat určité hrozby a nástrahy. Lidé si mohou například zabouchnout dveře, může prasknout hadička u pračky nebo se může rozlít chemikálie. Každý v těchto situacích jistě ocení doporučení, jak se vypořádat s těmito nehodami.

Zabouchnuté dveře

Nejčastějším problémem jsou zabouchnuté dveře, kdy se před nimi člověk ocitne bez klíčů. S tímto problémem si nejlépe poradí odborník, a to zámečník. Za tuto službu si účtuje mezi 500 až 1000 Kč. Podle ztvárnění ve filmech se sice může zdát, že otevření zámku je jednoduché a zvládnutelné pouze pomocí sponky. Opak je však pravdou, k otevření zámku je třeba speciálních nástrojů. Vzhledem k tomu, že zabouchnuté dveře jsou velmi častým problémem, některé pojišťovny tyto situace zahrnuly do pojištění domácnosti. V rámci tohoto pojištění tak lze uhradit například příjezd zámečníka či potřebnou práci k otevření dveří. V případě, že je v bytě se zabouchnutými dveřmi malé dítě bez dozoru či zrovna vaříte polévku na zapnutém sporáku, pak je lepší zavolat hasiče, kteří u vás budou během chvilky.

Únik vody

Únik vody často způsobuje velké škody nejen v domácnosti, odkud voda teče, ale i v sousedních domácnostech. Tato situace je zapeklitější o to více, že se na únik vody přijde až ve chvíli, kdy si všimnete zvednuté podlahy u pračky nebo myčky. Na únik vody vás také může upozornit soused, který si všimne vlhké omítky ve svém bytě. Příčinou úniku vody je obvykle prasklá hadička od pračky či myčky nebo prasklé potrubí. Když se stane, že již voda vyteče, nejprve je třeba zavřít hlavní přívod vody v domácnosti. I v těchto případech vám může pomoci vaše pojištění domácnosti.

Poté následuje vytření podlahy a vysušení daného prostoru. Nábytek a koberce je nutné odstranit z podlahy a dotčené stěny nastříkat vhodným přípravkem bojujícím s bakteriemi a plísněmi. Jestliže se jedná o prasklé potrubí, je nutné vybourat kousek stěny a vadnou část vyměnit.

Tato situace patří k velice nepříjemným nehodám. Lze jí však předcházet. Jednou z možností je například nainstalování vodoměrů, které jsou propojené s tzv. Internetem věcí. Tato zařízení kontrolují spotřebu vody v reálném čase a lze díky nim velmi rychle zjistit, že je množství vody u určitého spotřebiče o hodně vyšší v porovnání s běžným stavem. Jedinec tak získá upozornění třeba na mobil a danou nepříjemnou situaci může včas vyřešit.

Ucpaný odpad

S ucpaným odpadem ve vaně nebo ve dřezu se občas setká každá domácnost. Obvykle k řešení této situace není nutná odborná asistence. Někdo je zastáncem klasického gumového zvonu, někdo upřednostňuje chemické prostředky. Většinou se k čištění odpadu používá hydroxid sodný nebo kyselina sírová, případně speciální prostředky založené na bázi těchto sloučenin.

Jestliže však máte doma absolutně ucpaný odpad a nepomohly vám chemické prostředky ani zvon, pak lze prozkoumat sifon a pokusit se zjistit, zda není ucpávka zde. Jestliže nepomůže ani zkontrolování sifonu, pak je nutné obrátit se na odborníka.

Rozlitá chemikálie

Některé chemické přípravky umí napáchat velké škody na majetku. Je to dáno zejména jejich agresivním složením a také nesprávným používáním. Tyto výrobky jsou rizikové také pro zdraví. Z tohoto důvodu musí být uložené na místě mimo dosah dětí. Ty jsou totiž od přírody zvědavé a mohly by třeba zkoušet tyto prostředky vylévat.

Nejlepším řešením nehod s chemickými prostředky je prevence. Vybírejte si přípravky s šetrnějším složením. Je dobré se při nákupu vyhnout přípravkům, jež obsahují např. silně toxické látky (benzen, toluen a další). Na trhu již existuje široká nabídka produktů, které jsou šetrnější ke zdraví člověka a také prospěšnější k domácnosti. Vybírejte tedy spíše ekologickou variantu těchto prostředků.

Složení úklidových prostředků a jiných chemických přípravků kontrolujte na etiketě produktu. Zde by měl být vždy uveden také návod k používání a také to, jak postupovat v případě nehody s touto chemikálií (např. nadýchání, zasažení očí/kůže atd.). Ještě před používáním prostředku byste si tak měli přečíst etiketu a jednat v souladu s těmito doporučeními.