Během posledního roku se u nás prodalo 120 000 elektrokol. Rostoucí počet elektrokol s sebou bohužel přináší také nárůst krádeží. Z toho důvodu jedinci hledají nové možnosti jejich zabezpečení.

Obliba elektrokol se odráží na vysokých prodejích v posledních třech letech. Společně s jejich zvyšující se oblibou bohužel narůstá také počet krádeží. Vyplývá to z celoročního srovnání policejních statistik. Podle tohoto srovnání bylo v roce 2019 ukradeno 5 106 kol, v roce 2020 bylo zaznamenáno již 5 258 případů. Daleko vyšší byl nárůst z hlediska napáchaných škod. Zatímco v roce 2019 byla hodnota odcizených kol necelých 109 milionů korun, v minulém roce byla tato hodnota téměř o čtvrtinu vyšší. Do statistik se tedy promítá společenský trend, kdy občané kupují dražší kola.

Díky krádežím narůstá také potřeba nových způsobů zabezpečení elektrokol

Rostoucí oblibu elektrokol a zvýšenou poptávku po jejich zabezpečení lze spatřit také v jiných odvětvích. Například v oblasti garážových vrat byla zaznamenána rostoucí poptávka po speciálních malých vratech určených pro jednostopá vozidla. Ve většině případů sloužila právě pro parkování elektrokol.

Speciální prostory, kde by lidé ukládali pouze elektrokola, jsou však v České republice stále výjimkou. Lidé je nejčastěji parkují do garáže společně s automobilem. Ondřej Moravčík z Policejního prezidia ČR zdůrazňuje, jak je důležité investovat do kvalitního zabezpečení, ideálně do tzv. podkovy. Tu je velmi těžké přestřihnout klasickými pákovými kleštěmi.