Od doby, co začala v České republice platit elektronická dálniční známka, se jich prodalo více než 5 miliónů, dohromady za 4 816 517 730 korun. Pokud bychom počet prodaných kusů porovnali s rokem 2020, tehdy si papírovou dálniční známku koupilo dohromady 5,3 mil. zákazníků. Lidé mají největší zájem o roční známky. Výjimku tvoří pouze letní prázdniny, během kterých se prodávaly zejména desetidenní e-známky. Roční e-známku si dosud pořídilo asi 2,7 miliónů motoristů, 30ti denní 0,5 miliónů motoristů a 10ti denní 1,8. 

I přes skutečnost, že letošní prodej dálničních známek významně ovlivnil covid-19, v této době již můžeme hovořit o stejném prodeji jako v celém minulém roce, podotýká ministr dopravy Karel Havlíček. Nákup e-známky je velmi jednoduchý. Další výhodou je to, že si motoristé mohou sami nastavit, od kdy má platit. Tyto výhody nejspíše vedou ke zvýšenému zájmu o elektronické dálniční známky. 

Nejvíce se jich prodalo koncem ledna a února, kdy končila platnost papírové verze známek. Druhý největší nárůst byl zaznamenán spolu s příchodem letních prázdnin, kdy bylo během července a sprna prodáno více než 1,3 miliónů kusů e-známek. 

Lidé si ji nejčastěji pořizují prostřednictvím eshopu na webu edalnice.cz. Zde si e-známku kupuje zhruba 83% jedinců. Druhým nejčastějším místem nákupu jsou čerpací stanice EuroOil, kde si ji zakoupilo přibližně 9% lidí. Pobočky České pošty jsou dalším možným místem, kde ji lidé mohou sehnat. Zde ji nakoupilo 6% jedinců. Zbylé 2% ji pořídilo v samoobslužných prodejních kioscích. 

Pokud mají motoristé otázky k nákupu, mohou se obrátit na Call centrum provozovatele systému, jímž je podnik CENDIS. 

Pouze pro představu vám uvedeme ceny e-známek na jednotlivá časová období. Roční elektronickou známku pořídíte za 1500 Kč, 30ti denní za 440 Kč a 10ti denní za 310 Kč.