Díky stoupající inflaci se zvýšily také úrokové sazby. Bankovní rada České národní banky je v červnu zvýšila poprvé od února minulého roku. Během letošního roku lze očekávat další zvyšování. Popsané změny by se měly projevit také v oblasti spořících účtů, které jsou aktuálně pro klienty výhodnější. Platí však tyto výhodnější podmínky pro všechny? 

Dle Miroslava Mikeše, finančního specialisty ze společnosti Infin, je nárůst sazeb o 0,25% poněkud málo. V blízké době nelze počítat s tím, že by úroky ze spořících účtů pokryly inflaci, případně i vydělaly nějaké peníze. Z dlouhodobého hlediska nejsou vhodným řešením pro jedince, kteří mají v plánu své peníze zhodnotit. 

Spořící účet však ocení jedinci, kteří chtějí mít jistotu, že mají peníze uložené na bezpečném místě. Zákazníci mohou s penězi, které mají na spořícím účtu, manipulovat dle svého uvážení. Pokud navíc přijdou nečekané výdaje, mají je stále po ruce a nemusí čekat, až je budou moci vybrat. To se hodí zejména v období pandemie. 

Řešení pro lidi, kteří nepotřebují zálohu 

Na trhu existují spořící produkty, ze kterých můžete vybírat podle přesně stanovených pravidel. Příkladem jsou termínované vklady, které charakterizuje již samotný název. Jestliže máte v plánu své peníze zúročit, budete je muset nějaké období ponechat v bance. 

Pokud budete potřebovat vybrat peníze, které máte vložené na termínovaném vkladu a porušíte tak vázací dobu, dostanete od banky sankci. V případě, že víte o výdajích, které mohou v budoucnu nastat, poohlédněte se raději po jiném druhu spoření, dodádá Michal Diviš ze společnosti Infin. 

V situaci, kdy máte možnost odložit své peníze a na nečekané výdaje máte k dispozici jiné peněžní prostředky, mohou být pro vás termínované vklady vhodné. 

Tagged in:
, ,