Předtím, než se vydáte na výlet na kole, nezapomeňte si po zimě důkladně zkontrolovat své jízdní kolo. Mimo to, že by mělo být ve skvělém technickém stavu, musí mít dle zákona povinnou výbavu. Povinná výbava je povinná pro všechny cyklisty bez výjimky. Není přitom podstatné, zda jezdíte po silnici nebo cyklostezce. Ve chvíli, kdy vás chytne policista a vy nemáte úplnou výbavu, můžete se dostat do nemalých potíží. Pokud jste tak ještě neučinili, dejte své kolo do odpovídajícího technického stavu a zkontrolujte povinnou výbavu.

Povinná výbava jízdního kola

Brzdy

Jízdní kolo musí mít funkční brzdy, a to na předním i zadním kole. Tyto brzdy na sobě musí být nezávislé, aby v případě poruchy fungovala aspoň jedna brzda.

Odrazky

Zadní odrazky musí být červené. Lze je kombinovat se zadní červenou svítilnou. Dají se nahradit reflexními prvky na oblečení, například u dětí dětskou reflexní vestou, tričkem s reflexními pruhy či reflexním batohem.

Přední odrazky musí mít bílou barvu. Také je lze nahradit reflexními prvky. Pokud je snížená viditelnost, je fajn je kombinovat se světly.

Oranžové odrazky jsou umístěné po obou stranách obou pedálů a na paprscích kol. I ty lze nahradit reflexními prvky.

Řídítka

Ta by vždycky měla být zakončena zátkou nebo obalena vyhovujícím měkkým materiálem. Jen tak budou bezpečná.

Povinná výbava jízdního kola při snížené viditelnosti

Pokud je snížená viditelnost, je nutné, aby bylo vaše kolo vybaveno předním bílým a zadním červeným světlem.

Doporučená výbava jízdního kola

Cyklistická přilba

Cyklistická přilba je klíčovým doplňkem. Je povinná jen pro děti a mladistvé do 18 let věku. Helma se však doporučuje nejen u dětí, ale i u osob nad 18 let, neboť významným způsobem snižuje riziko vážného poranění hlavy.

Reflexní prvky

Během jízdy na cyklistickém kole se snažte o maximální bezpečnost. Tu zajistíte tak, že budete mít kvalitní reflexní prvky.

Nářadí k cyklistickému kolu

Kvalitní samolepící záplaty a multiklíč jsou docela lehké věci, které vám však dokážou hodně pomoci. Rovněž je dobré mít s sebou pumpu a duši.

Myslete při jízdě na kole, ale i při jiných sportech, na kvalitní životní pojištění.