Cena plynu se u nás neustále zvyšuje. Mnoho zákazníků je tak se svým dodavatelem nespokojeno. Poradíme, jak na změnu dodavatele plynu.

V důsledku rostoucí konkurence je díky změně prodejce plynu možné dosáhnout úspor až několika desítek procent ve srovnání se stávajícími poplatky za zemní plyn. Specialisté zdůrazňují, že v závislosti na spotřebě může taková změna ušetřit až 25% ročně.

Jak vybrat dodavatele plynu?

Při rozhodování o tomto typu změny musíme začít přezkoumáním dostupných nabídek a výběrem té pro nás nejvhodnější, aby změna přinesla skutečné výhody. Ze společností nabízejících prodej plynu vyberte tu, která nabízí nejlepší cenu za metr krychlový a nejvýhodnější podmínky – např. Platební podmínky, záruku pevné ceny atd. Po rozhodnutí o konkrétním prodejci s ním podepište smlouvu o prodeji zemního plynu a začněte počítat úspory. S výběrem vám pomohou nejrůznější kalkulátory, kde si srovnáte cenové podmínky.

Jak změnit dodavatele plynu?

Postup změny dodavatele zemního plynu není složitý. Po výběru nové společnosti, jejíž nabídka je pro nás nejatraktivnější, se její zástupce postará o všechny formality zcela bezplatně. Proto při rozhodování o změně dodavatele plynu potřebujeme pouze nového prodejce pověřit, aby jednal naším jménem. Samozřejmě si dokážeme vyřídit všechny formality sami, ale musíme si uvědomit, že se jedná o komplikovaný a časově náročný proces.

Pokud si zákazník přeje změnit dodavatele plynu sám a podstoupit celý postup, musí naopak uzavřít kupní smlouvu nebo komplexní smlouvu s novým prodejcem zemního plynu, ukončit smlouvu předchozího dodavatele plynu, odeslat oznámení distributorovi o novém dodavateli zemního plynu a vypořádat se s předchozím distributorem. Proto by nemělo nikoho překvapit, že téměř 100% lidí, kteří se rozhodnou změnit, spoléhají na nového prodejce, který za ně zajistí vše potřebné.

Jakmile se rozhodnete změnit, začnete vybírat nového prodejce ukončením smlouvy s vaším stávajícím partnerem. Výpověď trvá tři měsíce v případě, že je smlouva na dobu určitou. Zároveň byste měli uzavřít smlouvu s novým prodejcem plynu. Nesmí být narušeny dodávky plynu, a proto konec jedné smlouvy musí znamenat začátek další. Dohody by se neměly duplikovat, proto vždy zkontrolujte data jejich platnosti. Je potřeba si rovněž zkontrolovat smlouvu, zda vám nehrozí sankce za přechod k jinému dodavateli.

Změna dodavatele plynu krok za krokem:

  • Ověřte si délku trvání stávající smlouvy
  • Vyberte si vhodného dodavatele nejen podle ceny, ale i jeho pověsti
  • S novým dodavatelem uzavřete smlouvu o sdružených službách dodávky
  • V případě, že podepíšete plnou moc, nemusíte nic víc řešit. Pokud jste ji nepodepsali, trvá proces změny 1 – 6 měsíců.