Bez vody se v našem životě zkrátka neobejdeme. Je nezbytná pro lidský život, neboť bez ní nepřežijeme více než pár dnů. Tvoří velkou část výdajů každé domácnosti. Voda je na Zemi stále více nedostatkovým zbožím. Je to dáno zejména činností člověka, kdy do ní vypouští velké množství chemie a nezávadná pitná voda tak ubývá. V minulém článku jsme vás seznámili s pomocníky, díky kterých lze ušetřit značnou část vody. Řeč byla o úsporných sprchových hlavicích, sprchových šetřičích a dalších zařízení. Nyní se zaměříme na úsporu vody, a to bez toho, aniž byste si museli kupovat tyto pomocníky. 

Nenechávejte zbytečně téct vodu

Při čištění zubů, mytí rukou či při sprchování nenechávejte zbytečně téct vodu. Když zrovna nepotřebujete vodu, tak ji vypněte a zase ji zapněte, až ji opět budete potřebovat. 

Pořiďte si myčku nádobí

Již jste asi slyšeli o tom, že myčka nádobí dokáže výrazně ušetřit množství spotřebované vody v porovnání s ručním mytím nádobí. Pokud ji ještě nemáte a vaše finance vám to dovolí, tak si ji do budoucna pořiďte. 

Tipy k ručnímu mytí nádobí

Pokud si však nechcete kupovat myčku, pak byste měli dodržovat jednoduchou zásadu při ručním mytí nádobí. Při mytí nádobí průběžně zastavujte vodu či snižujte sílu proudu vody. Další možností je napustit si dřez, čímž výrazně ušetříte. 

Zahrada

Jestliže máte zahradu, pak se snažte co nejvíce využívat dešťovou vodu na zavlažování. Dále je dobré zahradu zalévat ráno nebo večer. Zamezíte tak vypařování vody a prospějete tím i vašim rostlinám. Při zalévání používejte konev místo hadice. Spotřebujete tak jen nutné množství vody. Výborné jsou samozavlažovací truhlíky, které vám také pomohou ušetřit.