Cena pojistné smlouvy závisí na mnoha faktorech, včetně věku řidiče a značky vozidla, které vlastní. Povinné ručení je vázáno na automobil, proto je vhodné si najít co nejlevnější nabídku. Pomůže vám k tomu bezplatné online srovnání.

Na čem závisí cena povinného ručení?

Cenu povinného ručení ovlivňuje hned několik parametrů:

  • Značka vozidla – má obrovský dopad na cenu. Pojistitelé si uchovávají vlastní statistiky o nehodách a krádežích, z nichž vychází pověst značek nejvíce zranitelných při různých událostech.
  • Stáří automobilu – jedna z nejdůležitějších součástí. Čím je vůz starší, tím vyšší je pojistné. Důvod? Vyšší pravděpodobnost selhání může samozřejmě vést ke srážce a nákladnější péči o majitele vozidla.
  • Objem motoru – z toho se vypočítává částka pojistného. Velké motory nad 2 litry jsou důvodem vysokých cen. Pojistitelé obvykle používají rozsahy motorů na 1 litr, 1-1,2 litru, 1,2-1,4 litru, 1,4-1,6 litru, 1,6 až 2 litry a nad 2 litry. Společnosti správně předpokládají, že čím větší je motor, tím rychleji se může vůz hýbat, což se projevuje zvýšeným rizikem nehody.
  • Věk řidiče – velmi důležitý parametr. U nás bude řidič vždy platit mnohem vyšší pojistné před dosažením 26 let nebo s řidičským průkazem mladším než 3 roky.
  • Slevy za bezeškodný průběh – pojistitelé odměňují opatrné řidiče a pokud mohou prokázat, že v posledních několika letech nezpůsobili žádnou nehodu, budou mít pojistné levnější.
  • Místo bydliště řidiče – zde platí, že čím větší je město, tím dražší je pojistné. Jednoduše, podle pojišťoven v aglomeraci, kde tisíce aut jedou po ulicích, je mnohem snazší se rozbít. Společnost určitě vezme v úvahu, kde naše auto parkujeme v noci. Pokud v garáži, máme šanci na slevu.

Pojišťovny často také zajímá rodinný stav řidiče, děti nebo ne, zaměstnání nebo dokonce barva vozidla.

Ušetřete na povinném ručení

Podle parametrů výše vidíte, co vše může ovlivnit vaše pojistné. Nicméně s pomocí online kalkulačky zdarma můžete najít tu pojišťovnu, která vám nabídne nejvýhodnější ceny na základě vámi zadaných parametrů. Navíc mnoho pojišťoven nabízí při sjednání online slevu ve výši několika procent.