Možná už jste přemýšleli nad tím, kdy letos přezujete své pneumatiky na letní. Podle zákona můžete přezout na letní pneumatiky od 1. dubna. Pokud bude vhodné počasí, můžete tak provést i dříve.

Zákon nařizuje povinnost zimních pneumatik v období od 1.listopadu do 31.března, a to za podmínky, kdy se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Zimní pneu musíte mít také tehdy, jestliže se vzhledem k počasí dá očekávat, že se během jízdy na komunikaci vyskytne vrstva sněhu, ledu či námraza.

Z tohoto zákona tedy vyplývá, že letní pneumatiky lze přezout od 1.dubna a v případě, že se na pozemní komunikaci nevyskytuje sníh, led či námraza, lze je přezout již dříve.

Proč je dobré mít přezuté letní pneumatiky

V České republice není v zákoně uvedena povinnost letních pneumatik. Je mezi námi spousta jedinců, kteří i na jaře a v létě používají sjeté zimní pneumatiky, aby je doužívali před vyhozením. To však není vůbec vhodné a ani ekonomické. Letní pneumatiky mají totiž oproti zimním pneumatikám rozdílné vlastnosti. Letní pneu jsou v porovnání se zimními tvrdší a jsou vhodnější do většího tepla. Zimní pneu nemají za vyšších teplot tak dobrou přilnavost a z tohoto důvodu je bezpečnější jezdit na letních pneu. U zimních pneumatik se za teplého počasí prodlužuje brzdná dráha, čímž se snižuje jejich bezpečnost.

Letní pneumatiky jsou proto bezpečnější v porovnání se zimními pneu užívanými v teplých měsících. Vozidlo přezuté na letní pneu je lépe ovladatelné a má kratší brzdnou dráhu. Pokud budete používat letní pneu, také tím ušetříte. Zimní pneu byste v létě totiž rychle sjeli a brzo byste museli kupovat nové. Správným používáním letních pneu také myslíte na přírodu. Malým opotřebením totiž výrazným způsobem snižujete emise výfukových plynů.