Ani v budoucím období zájemci nepřijdou o dotace na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných/bytových domů. Do roku 2023 budou rozděleny dotace v minimálním rozsahu 39 miliard korun. Tato budoucí etapa přinese spoustu novinek. Žádosti bude možné podávat již od října.

Program Nová zelená úsporám je v České republice opravdu oblíbený a je o něho stále větší zájem. Je dostupný téměř pro každého. Majitelé rodinných a bytových domů díky tomuto programu ušetří na nákladech za energii a pitnou vodu a také na nákladech za vstupní investice. Kromě úspor energie dochází ke snižování emisí CO2.

Principy programu budou stejné jako v minulém období, přibudou nová opatření a okruh žadatelů. O dotace nyní budou moci zažádat také majitelé bytových domů i mimo Prahu či majitelé rekreačních objektů, v nichž trvale bydlí. Další novinkou je to, že se program sloučí s Dešťovkou, což je program zabývající se hospodařením s dešťovou vodou.

Nová zelená úsporám ušetří polovinu nákladů

Žadatelé jistě ocení to, že se zvýší výše dotace, a to na půl milionu korun u výstavby rodinného domu v pasivním standardu. Domácnosti si polepší rovněž při výměně zdroje tepla na vytápění nebo při nákupu fotovoltaiky.

Rozroste se nabídka podporovaných opatření

V rámci budoucího programu se rozroste také množství nabízených dotací. Kromě výše zmíněné Dešťovky budou moci zájemci žádat také o dotaci na ohřev vody prostřednictvím tepelného čerpadla či na nákup dobíjecí stanice pro osobní vozidla. Žadatelé tak vyřídí tyto dotace na jednom místě a celý proces bude jednodušší než dosud. Program bude zaměřen také na výměnu starých kotlů, které budou zakázány v září 2022.

Celý proces vyřizování dotace bude jednodušší

Zájemci budou moci podat žádost o dotaci online přes webové stránky. Forma následné komunikace se SFŽP ČR bude také elektronická. Žadatelé tak zařídí všechno z pohodlí domova. Podat žádost bude možné od října.