Od června se zvýší starobní důchod o 8,2%. Průměrně si tak starobní důchodci polepší o 1017 korun navíc. Za mimořádné zvýšení může růst cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených 5%.

Vláda bude nárůst důchodů projednávat na přelomu února a března. Jedinci, kterých se toto zvýšení bude týkat, dostanou informace o konkrétním navýšení v měsíci březnu. První takto zvýšené starobní důchody budou vypláceny letos v červnu, doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Dle ministra patří senioři ke zranitelné skupině občanů, na kterou neustále zvyšující se ceny citelně dopadají. Z tohoto důvodu je mimořádné navýšení důchodu jistě na místě, dodal Marian Jurečka.

Od června 2022 zůstane základní výměra stejná, zvýší se však procentní výměry důchodů. Nárůstu cen odpovídá jejich zvýšení o 8,2% a to znamená, že průměrný starobní důchod naroste o 1017 Kč. Dohromady se s ohledem na valorizaci vyplatí seniorům z důchodového systému navíc 20 miliard korun.

Poslední zvýšení důchodů proběhlo v lednu letošního roku, průměrně o 805 Kč. Dohromady tak důchodci dostanou v průměru 1822 Kč navíc. Další valorizace by měla proběhnout v lednu příštího roku. Podmínkou pro mimořádnou valorizaci důchodu bylo, aby se od června 2021 (v této době se o nárůstu penzí rozhodovalo naposledy) zvýšily ceny minimálně o 5%.