Získali jste zajímavější nabídku od jiné pojišťovny? Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám pro majitele motorových vozidel musí být uzavřeno po dobu 12 měsíců. To však neznamená, že byste měli u stejné společnosti setrvat mnoho let. Praxe ukazuje, že v případě levnější nabídky je lepší ji vyměnit. Přečtěte si článek a naučte se, jak na to.

Proč stojí za to změnit pojišťovnu?

Specifičností pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla je, že je vždy uzavřeno za stejných podmínek. Důvodem je skutečnost, že byly definovány předem v zákoně o povinném pojištění, a proto společnosti nemají pravomoc měnit rozsah své činnosti. To znamená, že řidič, který za povinné ručení zaplatí 3000 Kč, dostane přesně stejný produkt jako osoba, která za povinné pojištění vozidla zaplatila 1500 Kč. Značka společnosti je rovněž irelevantní, je důležité mít uzavřeno pojištění na celý rok.

Kdy můžete změnit pojišťovnu

Změna společnosti nabízející povinné ručení se obvykle provádí krátce před uplynutím platnosti stávající smlouvy, na tzv. výročí. Jakmile platnost zelené karty vyprší a řidič najde lepší nabídku, než navrhuje současná pojišťovna, může se rozhodnout přejít k jiné. Kdy jindy má takovou příležitost? Pouze po zakoupení ojetého vozidla. V době, kdy je smlouva podepsána a vozidlo se stává majetkem jiného řidiče, je prodávající povinen zajistit stávající pojistnou smlouvu o odpovědnosti za škodu. Protože je povinné ručení přiděleno vozu, nikoli majiteli, může jej kupující používat až do uplynutí smlouvy nebo si zvolit vlastní pojišťovnu.

Změna pojistitele – nezapomeňte ukončit předchozí smlouvu

Pokud si chcete sjednat novou pojistnou smlouvu v jiné společnosti, než je ta současná, musíte si uvědomit, že předchozí smlouva se automaticky prodlužuje. To znamená, že teoreticky můžete mít jedno povinné pojištění pro jedno auto, což samozřejmě zahrnuje nutnost platit dvě pojistné současně. Jak se tomuto riziku vyhnout? Musíte ukončit platnost stávající smlouvy, aby přestala platit nejdříve den před zahájením nového pojištění.

Výpověď smlouvy je formální dokument, takže jej musíte písemně poskytnout společnosti, ve které bylo zakoupené pojištění ukončeno. Měl by obsahovat osobní údaje vlastníka pojistky, jeho číslo, informace o vozidle.

Ukončení pojištění musí být pojišťovně poskytnuto poštou nebo osobně při:

  • Výpovědi ke konci pojistného období – výpověď doručte pojišťovně nejméně 6 týdnů před výročním dnem smlouvy
  • Výpovědi do 2 měsíců od uzavření smlouvy – v případě, že nejste s novou pojišťovnou spokojení, můžete ji do 2 měsíců od uzavření smlouvy doručit výpověď
  • Výpovědi do 3 měsíců od vzniku pojistné události – v případě pojistné události lze smlouvu vypovědět do tří měsíců. Smlouva vám bude ukončena za 1 měsíc od doručení výpovědi.

Kdykoli po převzetí pojištění od předchozího majitele vozu nebo při prodeji vozu. Pojištění je ukončeno v den jeho oznámení. Zjistit výhodné povinné ručení můžete samozřejmě i online.