V České republice se nachází spousta krásných míst, která stojí za navštívení. Více než 290 z nich podpořil Integrovaný regionální operační program (IROP), který je spravován Ministerstvem pro místní rozvoj. České památky tak získaly dotaci 12,8 miliard korun k opravám. Díky dopadům pandemie je nutné podpořit zejména oblast cestovního ruchu. I díky tomu se velká část dotací IROP zaměřila právě na obnovu českých kulturních památek.

Luhačovicím se navrátila původní krása

Lázně v Luhačovicích jistě stojí za návštěvu. IROP se zaměřil také na jejich obnovu. Zdejší úpravy si kladly za cíl navrátit lázním jejich původní vzhled.

Turisté nyní mohou spatřit místa, která dříve nebyla k vidění. Jedná se například o ochoz haly Vincentka. V současné době jsou zde dvě nově otevřená atria, kde si hosté mohou dát kávu nebo si pochutnat na palačince.

Fotografie z rekonstrukce si můžete prohlédnout zde.

Byla podpořena obnova Mariánského komplexu ve Staré Boleslavi

IROP podpořil také Mariánský komplex ve Staré Boleslavi, který je považován za kolébku české státnosti. Nachází se zde bazilika Nanebevzetí Panny Marie a přilehlé objekty, ochozy za bazilikou, bývalá kaple svatého Benedikta a další objekty.

Během prázdnin zde budou uspořádána různá setkání, přednášky, koncerty či archeologické léto. Nově zde funguje duchovní poradna v zahradníkově domku.

Podívejte se na videoreportáž z obnovy Mariánského komplexu.

Proběhla rekonstrukce zámeckého areálu ve Slatiňanech

Dále proběhla rekonstrukce zámeckého areálu ve Slatiňanech, který fungoval jako sídlo knížecí rodiny Auerspergů. V rámci rekonstrukce byla obnovena i “šlechtická škola v přírodě”. Tento zámek sloužil jako edukační centrum pro děti aristokratů již od konce 19. století.

Mimo rekonstrukci zámku byl projekt zaměřen na obnovu zeleně v zámecké zahradě. V současné době slouží zahrada jako oblíbený cíl návštěvníků. Proběhlo zde již mnoho úspěšných akcí a další jsou naplánovány na další období prázdnin.

Koukněte se na videoreportáž z rekonstrukce zámku Slatiňany.

Byl obnoven vodní hamr v obci Dobřív

Vodní hamr v obci Dobřív v západních Čechách je netradiční technickou památkou. Dosud zde nebyla uskutečněna zásadní údržba až do oprav skrze projekt IROP.

Mimo obnovu vodního hamru a zachování jeho funkčnosti zde bylo rozšířeno zázemí pro návštěvníky a byla tady otevřena nová expozice, která pojednává o výrobě a zpracování železa v západní části Brd.

Na web Vodního hamru v obci Dobřív se podívejte zde.