Poslanecká sněmovna přišla s dobrými zprávami jak pro stávající důchodce, tak pro občany, kteří na penzi teprve čekají. Spolu s nárůstem důchodů o 300 Kč bylo potvrzeno zvýšení penze o 500 Kč pro jedince, kteří vychovávali děti.

Dle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové Sněmovna schválila navýšení penzí o 300 Kč a výchovné 500 Kč za každé vychované dítě. Dále tvrdí, že v budoucnu se budou řešit předčasné odchody do důchodu pro hasiče, záchranáře a ostatní profese a udělá vše pro to, aby byl Senátem schválen dřívější odchod do důchodu pro náročná povolání.

Penze se v následujícím roce zvýší o 300 korun více, než by se zvýšily pouze podle automaticky stanovené valorizace. Dle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí by měly penze v budoucím roce při zohlednění dodatečného zvýšení narůst o 797 Kč. Průměrná penze by tak měla dosahovat přibližně 16 275 Kč a měla by činit zhruba 43% průměrné mzdy.

Dále byl schválen pozměňovací návrh zástupce ČSSD na tzv. výchovné. Jedincům, kteří pečují o dítě, by měl důchod narůst o 500 Kč za každé vychované dítě. Jde zejména o ženy, které mají v průměru o 3 000 korun nižší penzi než muži, vysvětlila Jana Maláčová.

Ve Sněmovně byl také podpořen pozměňovací návrh na dřívější odchody do důchodu pro zaměstnance IZS. Jana Maláčová k tomu dodala, že tento návrh bude vyžadovat úpravu v Senátu. Dosud totiž není zřejmý přesný okruh pojištěnců, kterých by se měl návrh týkat.

Novelu bude projednávat Senát. Nárůst důchodu o 300 Kč by měl platit od začátku roku 2022, výchovné pak od ledna 2023.

Tagged in:
,