Od 10.5. budou moci opět obnovit svou činnost autobazary, autosalony a rozjedou se lanovky. Jedinci účastnící se zkoušek v autoškole musí mít respirátor třídy FFP2 během jízdy v autě. Tento článek shrnuje základní informace a aktuální nařízení vlády proti šíření koronaviru, která se vztahují k dopravě.

Platnost řidičských průkazů

Na základě nařízení Evropské unie se prodloužila platnost řidičských průkazů a také profesních průkazů o 10 měsíců od data jejich prvotní platnosti. Toto prodloužení se vztahuje k průkazům, které propadly v období od 1.9.2020 do 30.6.2021. Úřady nejsou v současné době zavřené, a tak si i přes tuto skutečnost můžete vyměnit svůj řidičský průkaz.

Stanice technické kontroly, platnost termínů technických kontrol vozidel, autoservisy, autosalony a autobazary

STK jsou stále v provozu, současná vládní nařízení se na ně nevztahují. Na základě nařízení Evropské unie se prodloužil termín technických kontrol vozidel, které propadly v období od 1.9.2020 do 30.6.2021, a to o 10 měsíců od původního data platnosti.

Od 10. května budou moci obnovit svou činnost autosalony a autobazary. Také se obnoví provoz lanovek.

Autoservisy mohly fungovat již od 12.4. v obvyklém režimu.

Autoškoly

Od 12.4. je znovu možné konat závěrečné zkoušky v autoškole. Ve třídách může být nanejvýš 10 lidí, účastníci musí mít nasazený respirátor. Teoretická i praktická výuka v autoškolách byla obnovena již 18.12.2020.

České dráhy – spoje

Aktuálně využívá vlaky Českých drah přibližně 45-50% obvyklého množství cestujících, a to co se týče cestování po České republice. V době, kdy byly uzavřené okresy, byl počet pasažérů na úrovni 30-35% obvyklého provozu.

Cestování do zahraničí, cestovatelský semafor

Česko se zapojilo k evropskému semaforu zemí dle množství nákazy. Tímto se zřetelně změnila pravidla pro cestování do zahraničních zemí. Ministerstvo zdravotnictví aktualizuje tento semafor, a tak můžete platná pravidla ohledně cestování sledovat v tomto odkazu.
Rozcestník pro cestovatele Ministerstva zahraničních věcí naleznete zde. V tomto rozcestníku si vyhledáte zemi, kterou byste rádi navštívili a poté pravidla, která platí pro cesty do této destinace. Jsou zde aktualizované informace vztahující se k cestování do jednotlivých zemí Evropy.