Motorkářská sezóna je nyní v plném proudu. I tak ale není od věci již teď popřemýšlet nad tím, jak s motorkou naložit po sezóně. Motorkáři se totiž mohou rozhodnout, zda si budou platit povinné ručení celoročně (i v měsících, kdy na motorce nejezdí), nebo si ho zaplatí pouze na období, kdy na ní opravdu jezdí. Obě možnosti mají jak své plusy, tak mínusy.

Motorkáři využívají motorku pouze omezenou část roku. Někteří se proto zajímají o to, jak na povinném ručení mohou ušetřit. Pokud se motorkář rozhodne pro sezónní povinné ručení, může ušetřit pár stokorun za rok. Má však i své mínusy, např. menší flexibilitu nebo čas, který jedinec stráví na úřadu při jeho vyřizování.

V období, kdy automobil nebo motorka nemá sjednané povinné ručení, nesmí vyjet na silnici. Ve chvíli, kdy povinné ručení skončí, měl by majitel vozidla odstavit stroj a odevzdat poznávací značky do depozitu na registru vozidel.

Dále se nabízí varianta sjednat si povinné ručení na začátku motorkářské sezóny a ve chvíli, kdy se zhorší počasí, smlouvu ukončit. Poté by ho měl majitel vozidla na registru vozidel vložit do statusu “vyřazeno z provozu”.

Sezónní povinné ručení

V praxi se častěji sjednává sezónní pojištění, které je uzavřeno pouze na vybrané období a každoročně se automaticky prodlužuje. Může se sjednat minimálně na 3 měsíce a maximálně na 10 měsíců. Výhoda tohoto pojištění je bezesporu v tom, že jedinec platí pouze za období, kdy motorku opravdu využívá.

V našich podmínkách není ojedinělé, když je v zimě pěkné počasí a dá se vyjet na krátký výlet na motorce. V těchto situacích motorkář nemůže vyjet se sezónním pojištěním na silnici, což ho jistě zamrzí.

Celoroční povinné ručení

Dalším řešením je celoroční pojištění, které se dá kdykoliv zrušit. Jedinec si tedy sjedná běžné ručení a ve chvíli, kdy se rozhodne, že již nebude jezdit (např. z důvodu počasí či závady na motorce), pojištění ukončí.

V dnešní době lze sjednat povinné ručení online. Ušetříte tak čas, který můžete využít efektivněji. Zelená karta vám přijde na e-mail.