Blíží se chladné počasí a pokud máte automobil, pak byste měli vědět, co patří k povinné zimní výbavě. Zejména byste měli vědět, kdy je potřeba mít přezuté zimní pneumatiky. 

Od kdy je třeba mít nasazené zimní pneumatiky?

Podle zákona o silničním provozu musí mít všechna motorová vozidla v období od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky, a to tehdy, když je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu, nebo námrazy a dále v situacích, kdy se dá očekávat, že k této situaci dojde v době provozu vozidla na komunikacích. 

Co označuje značka “Zimní výbava”? 

Víte, co přikazuje značka “Zimní výbava” a “Zimní výbava-konec”? Tyto dopravní značky označují úseky, kde je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno zimními pneumatikami, a to během všech klimatických podmínek. Zimní pneumatiky tedy musíte mít i tehdy, není-li na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo tehdy, kdy jde tyto jevy předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám. 

Tato značka platí v období od 1. listopadu do 31. března. Je možné, že je pod značkou umístěna ještě dodatková tabulka s uvedením jiné doby platnosti. Dopravní značku “Zimní výbava” ukončuje pouze dopravní značka “Zimní výbava-konec”. 

Jaký vzorek musí mít zimní pneumatika? 

Hloubka dezénu musí mít alespoň čtyři milimetry na všech kolech, popřípadě šest milimetrů na hnacích kolech. Při hloubce dezénu nižší než čtyři milimetry ztrácí pneumatika během jízdy ve sněhu své vlastnosti. 

Co dalšího přidat v zimě do výbavy auta? 

I když jedete pouze pár kilometrů a máte zamrzlá okna na vozidle, je třeba je před jízdou důkladně očistit. Předejdete tak nebezpečným situacím na pozemních komunikacích. V zimě byste tedy v autě měli mít kvalitní škrabku na okna a smetáček. Dále byste si měli zkontrolovat, zda máte dostatečné množství ostřikovací kapaliny a náplně v chladiči. Pokud se chystáte do hor, vezměte si raději s sebou sněhové řetězy.