Pokud jste majitelem auta, pak byste neměli zapomínat na pravidelnou servisní údržbu. Jen tak bude vaše vozidlo fungovat tak, jak má a prodloužíte tím také jeho životnost. V tomto článku se zaměříme na základní činnosti, na které byste neměli zapomínat. 

Kontrola a výměna oleje

Na kontrolu oleje byste měli opravdu myslet. Pokud nebude v autě dostatek oleje, může to napáchat spoustu škod a následné opravy pak budou stát spoustu peněz. Některé vozidla vás samy upozorní na to, že byste již měli vyměnit olej. Na tohle však není vždy dobré spoléhat. Ideální možností je si sami pravidelně kontrolovat stav oleje. To provedete pomocí kontroly hladiny oleje na měrce v motoru. 

Výměna oleje je individuální dle vašeho auta, přičemž záleží zejména na motorizaci a stáří vozidla. Nejčastěji se doporučuje, aby se olej vyměňoval v intervalu 15 000 – 20 000 km nebo po jednom roce. 

Výměna rozvodů

Výměna rozvodů se řadí k dalším důležitým úkonům na vašem vozidle. Pokud nebudou včas vyměněny, hrozí závažné poškození motoru a opravy pak budou velice drahé. Interval jejich výměny je předepsán výrobcem auta a pohybuje se v opravdu širokém rozmezí. 

Kontrola brzd

Brzdový systém je velice důležitý a není radno ho podcenit. Opotřebované brzdové destičky se projevují např. pískáním, drhnutím a dalšími zvuky při brždění. Pokud se vám zdá, že brzdy nefungují tak, jak by měly, určitě se co nejdříve obraťte na váš servis. 

Aditiva do paliva

Jestliže kupujete běžnou naftu či benzín, pak by bylo vhodné, abyste doplnili k palivu aditiva. Jde o přísady zlepšující vlastnosti motoru. 

Vyvažování kol a jejich údržba

Pokud jsou kola nesprávně vyvážená, může dojít k rychlejšímu opotřebení pneumatik. Dále se tím může poškodit podvozek či dochází k dalšímu opotřebení. Při údržbě kol a pneumatik je nutné zkontrolovat vyváženost kol, stav disku, stav a hloubku dezénu pneumatik a v neposlední řadě správný tlak v pneumatikách.