Nedávné řádění tornáda a bouřek na jihu Moravy je jasným důkazem toho, že je důležité mít pojištěnou domácnost. Lidé zasaženi touto přírodní katastrofou si pak ihned začali sjednávat pojištění majetku. Například Direct pojišťovna zaznamenala téměř dvojnásobný počet smluv v týdnu, kdy se objevilo tornádo v porovnání s týdnem před touto událostí. Podle statistických dat však spousta domácností nemá pojištění. Dle České asociace pojišťoven nemá pojištění půlka domácností a třetina rodinných domů. Pojišťovna je přitom schopna v těchto případech zaplatit jedincům zcela nové bydlení.

Přírodní nebezpečí tvoří základ pojištění

Pokud lidé mají sjednáno pojištění domu nebo bytu, pojištění se vztahuje na většinu přírodních nebezpečí. Jejich domácnost je pojištěna na hlavní nebezpečí (např. požár, výbuch, pád předmětů, vichřice, kroupy, sesuv půdy, zemětřesení, náraz vozidla a další). Každé pojištění se vztahuje také na riziko vodovodní škody. Zde se řadí například prasklá trubka, bojler či únik vody z pračky. Je však třeba si připojistit povodeň, záplavu a zatečení vody.

Vyplatí se pojištění aktualizovat každé dva roky

Vedle toho, že spousta lidí nemá pojištěnou svou domácnost, dalším častým problémem je i podpojištění. Byt či dům by měl být pojištěn na cenu, za níž byste si mohli pořídit nový byt či dům. Při vyřizování pojištění byste měli znát přibližnou cenu nemovitosti. Je dobré, když si lidé například prohlédnou inzeráty a najdou podobnou nemovitost v podobné lokalitě. Tyto údaje vám mohou pomoci při stanovení ceny vašeho majetku.

Podpojištění je riskantní v tom, že v případě vzniklých škod se může stát, že vám pojišťovna vyplatí méně peněz.

Ceny nemovitostí a stavebního materiálu se neustále zvyšují, a tak je důležité hodnotu vaší nemovitosti ve smlouvě průběžně obnovovat. Ideální časové období je jednou za rok, případně jednou za dva roky.