Nepřiměřená rychlost je nejobvyklejší příčinou smrtelných dopravních nehod. Z dlouhodobého hlediska zapříčiní přibližně 40% nehod. Aktuální kampaň BESIPu, České asociace pojišťoven a Policie ČR se primárně zabývá právě rychlou jízdou. Tento projekt patří k největším preventivním kampaním v poslední době. V rámci tohoto projektu vznikne také celovečerní dokument Víta Klusáka “13 minut”.

Za posledních deset let se sice snížilo množství smrtelných nehod v Česku až o polovinu, v rámci evropského srovnání však máme pořád rezervy. Nová vládní strategie BESIP se primárně zaměřuje na rychlou jízdu. Ta je nejběžnější příčinou dopravních nehod, které jsou smrtelné nebo jsou při nich těžce zranění lidé. Tato kampaň by se měla podílet na bezpečnějším prostředí na silnicích v České republice. Takto okomentoval novou kampaň ministr dopravy Karel Havlíček.

Kampaň naplňuje aktuální vládní strategii BESIP, jež si jako prioritu pro období let 2021-2022 stanovila snížení množství případů jízdy vysokou rychlostí. Tento cíl naplňuje zvýšením dohledu policie nad dodržováním rychlosti a navýšením měření rychlosti v rizikových oblastech. Preventivním opatřením k naplnění strategie je zmíněná kampaň. Řidiči by se díky ní měli zamyslet nad tím, zda zisk několika minut díky rychlé jízdy stojí za rizika, jež jsou spojená s dopady tragických nehod. Další informace ke kampani se dozvíte na webových stránkách.

Dle výsledků aktuálního průzkumu opakovaně překračuje rychlost 86% řidičů. Jedním z důvodů je spěchání či to, že chtějí být v cíli co nejrychleji. Snad každý se někdy dostal do situace, kdy nestíhal a chtěl to vyřešit tak, že šlápl na plyn. Je nutné si však uvědomit, že jde o zbytečné riskování. Těch pár kilometrů navíc jistě za vyšší riziko dopravní nehody ani lidské životy nestojí. Ušetřený čas se v mžiku může změnit v katastrofu a může změnit život mnoha lidem. Dokument Víta Klusáka odhaluje příběhy lidí, kterým nepovolená rychlost změnila od základů život. Takto se k chování řidičů na silnicích a k chystanému dokumentu vyjádřil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Dokument 13 minut

Vrcholem celé kampaně bude odvysílání dokumentu Víta Klusáka o vinících tragických dopravních nehod. Dokument ukazuje, že snaha ušetřit několik minut může mít smutné následky. Název vznikl tak, že na trase Praha-Brno díky nepřiměřené rychlosti lze ušetřit pouze 13 minut. Tento dokument bude mít premiéru 10.6. na ČT1 v 20:00 hodin.