Snad každý zaznamenal ničivé tornádo na jižní Moravě, které způsobilo velké škody na majetku a přímo či nepřímo zasáhlo také zaměstnavatele. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto vytvořilo program Tornádo. Skrze tento program budou dotčeným zaměstnavatelům kryty mzdové náklady po potřebnou dobu. Od 12.7.2021 mohou zaměstnavatelé žádat o kompenzace. Tento článek přináší přehled, jak žádat o tuto formu podpory.
Kdo má nárok na tuto podporu?
O kompenzaci mohou žádat zaměstnavatelé v případě, že byli zasaženi tornádem oni nebo jejich zaměstnanci. Příspěvek má pokrýt mzdové náklady za období od 25.6.-31.7.2021.
Na jaké situace se podpora vztahuje?
Mohlo se přihodit několik situací, jímž odpovídají režimy, které rozebereme dále v textu. Režim I a Režim II náleží zaměstnavatelům, kteří působí přímo v oblasti zasažené tornádem. Režim III se vztahuje na situace, kdy ničivé tornádo postihlo přímo zaměstnance. V těchto případech o kompenzaci žádá jakýkoliv zaměstnavatel, jehož zaměstnanec bydlí v oblasti zasažené tornádem. Pokud zaměstnanec nemohl pracovat, neboť odstraňoval škody na vlastním majetku či poskytoval osobní pomoc, jde o překážku v práci dle zákoníku práce. Zaměstnavatel v těchto situacích může požádat o příspěvek v Režimu III.
O jak vysokou částku lze za tyto zaměstnance žádat?
Bude poskytnuta plná výše mzdového nákladu, a to až do výše průměrného výdělku zaměstnance, včetně pojistného. Vzhledem k tomu, že se příspěvek poskytuje za vykázané hodiny, činí jeho maximum součin počtu vykázaných hodin a 1,338násobku průměrné mzdy zaměstnance.
Jakým způsobem to bude probíhat?
Zaměstnavatel podá žádost na úřad práce, a to elektronicky nebo písemně. Je doporučováno elektronické podání žádosti. Poté bude mezi úřadem práce a zaměstnavatelem uzavřena dohoda. Příspěvek se poskytuje pouze tehdy, je-li potvrzena bezdlužnost zaměstnavatele. Dohody lze uzavírat až do 31.8.2021.
Příspěvek se zaměstnavateli vyplatí na základě vyúčtování, která může podat do konce srpna. Je možné vyúčtování podat najednou za jednotlivé měsíce nebo za každý měsíc zvlášť.
Všechny formuláře budou k dispozici na webu MPSV, včetně uvedení, na jaké pracoviště úřadu práce mají zaměstnavatelé jednotlivé dokumenty zasílat.
Podrobné informace se dozvíte na webu Pomoc Tornádo (mpsv.cz).