eNeschopenka ve složité době zjednodušila předávání informací mezi lékaři, zaměstnavateli a Českou správou sociálního zabezpečení. Na startu spuštění eNeschopenky v březnu 2020 lékaři vystavili až desetitisíce eNeschopenek denně. Podařilo se jí propojit 22 000 poskytovatelů zdravotních služeb, až 300 000 zaměstnavatelů a Českou správu sociálního zabezpečení. Papírové formuláře nyní zcela nahradila elektronická data.
ČSSZ rovněž umožnila využít eNeschopenku k vystavení karantén s cílem ochrany zdraví jedinců a doktorů. Lidé již nemuseli docházet do ordinací a doktoři nemuseli fyzicky vypisovat propisovací lístky. Účelem bylo minimalizace rizik a zjednodušení administrativního procesu, jenž běžně probíhal na papírovém propisovacím formuláři. eNeschopenka tak pomohla lékařům, zaměstnavatelům a zaměstnancům zvládnout tuto nelehkou situaci.
Významným způsobem se podařilo zjednodušit celý proces vystavování rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Díky eNeschopence bylo možné v roce 2020 přejít z papírové na elektronickou variantu, přičemž tento projekt nemá ve srovnání s ostatními státy Evropské unie obdoby.
Již v začátcích koronavirové krize ČSSZ umožnila doktorům využívat eNeschopenku rovněž k vystavení nařízené karantény. Účelem tohoto opatření bylo minimalizovat kontakt lékařů a potencionálně nakažených jedinců. Občanům rovněž odpadla povinnost odevzdávat jakékoliv dokumenty zaměstnavatelům. Náhrada mzdy a nemocenská jim je zasílána automaticky, dodává Kryštof Zrcek, ředitel sekce sociálního pojištění ČSSZ.
eNeschopenka byla dokonce oceněna v soutěžích, jako je IT projekt roku či Český zavináč. Odborníci na ní ocenili zejména významné zjednodušení, zefektivnění komunikace a předávání informací mezi občany v pracovní neschopnosti, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli.