Jste student střední nebo vysoké školy a uvažujete nad tím, jak je to o prázdninách s brigádami či podnikáním v období studia? V tomto článku jsou rozebrány nejčastější situace, se kterými se student během prázdnin může setkat.

Studenti a (prázdninová) brigáda

Pokud v létě začnete chodit na brigádu, pravděpodobně se bude jednat pouze o přivýdělek. Brigády jsou většinou zastřešeny následujícími smluvními vztahy: dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Jestliže výdělek z brigády na DPP nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc, pak vám tato brigáda nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, z tohoto výdělku se tudíž neplatí pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. V případě brigád na DPČ je situace jiná. Budete-li mít sjednán příjem alespoň ve výši 3 500 Kč za měsíc, musí vás zaměstnavatel přihlásit k pojištění. Jestliže takto příjem sjednán nebude a váš příjem v některém měsíci dosáhne 3 500 Kč, zaměstnavatel za vás v tomto konkrétním měsíci odvede pojistné na sociálním pojištění. U prázdninových brigád není příliš obvyklé, že by byli studenti zaměstnáni na základě pracovní smlouvy. Pokud však budete zaměstnáni na základě pracovní smlouvy, zaměstnavatel bude postupovat stejně jako v případě DPČ. Povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení plní za studenta vždycky jeho zaměstnavatel. To samé platí také tehdy, když si tuto prázdninovou brigádu necháte a budete v ní pokračovat také po prázdninách, během studia.

Studenti a podnikání

Studenti mohou během prázdnin začít podnikat a stát se tak osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Souhrn všech povinností OSVČ najdete zde.
Pokud jste student nebo nezaopatřené dítě, může být vaše podnikání bráno za vedlejší samostatně výdělečnou činnost.

Studenti a práce v zahraničí

Studenti, kteří nejsou v České republice výdělečně činní a neplatí pojistné na sociální zabezpečení, nemají vůči České správě sociálního zabezpečení žádnou povinnost, a to ani při cestě do zahraničí z důvodu stáže, studijního pobytu nebo práce v zahraničí. Nemají povinnost České správě sociálního zabezpečení ve zmíněných případech nic hlásit. Pokud jedinci migrují za prací po státech EU, je nezbytné vědět, v jakém státě budou pojištěni. Účast migrujícího pracovníka na systému sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění je stanoveno podle právních předpisů o sociálním zabezpečení konkrétního státu.

Tagged in:
, ,